Yarışma Fotoğrafı Çekmek

Yarışmamız ve uluslararası bitki tankı tasarım yarışmaları birer fotoğraf yarışması değiller. Ancak katılım ve değerlendirmenin fotoğraflar ile olması, ister istemez fotoğraf kalitesini önemli kılıyor.

Her katılımcının iyi bir fotoğraflama gerçekleştirecek uygun ekipman veya ortamı olmayabilir. Fakat bu yazıda ele alacağımız, herkesin yapabileceği basit birkaç uygulama ve teknik ile çok daha iyi fotoğrafların ortaya çıkması mümkün.

 

Gerekli Malzemeler

Fotoğraflama günü gelmeden önce gerekli olabilecek bazı malzemelerin tedarik edilmesi önemlidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

- Bir miktar aktif karbon (çok gerekli olmamakla beraber tank suyunun bulanık olması ihtimaline karşı bulundurulmasında yarar vardır)
- Hava motoru (su yüzeyinde yağlanma oluyorsa gerekli olacaktır)
- Saç kurutma makinesi
- Bir adet siyah fon yada karton (tankın üzerinin açık olması yada su seviyesinin alçakta olması nedeniyle ön camdan ışık sızması durumunda kullanılacaktır. Fon boyutları ışık sızan yerin boyutlarına göre seçilir)
- Tankın arka planı kaplı değilse ve ışıklı fon yapılmayacaksa arka cam boyutlarında bir adet siyah renk fon

Işıklı fon yapılacaksa;

- Bir adet floresan ampul ve tertibatı (ampulun gücü, tankın toplam ışık gücünün 1/4 veya 1/5'i kadar, uzunluğu tank uzunluğu kadar olabilir. Tertibat bir balast, biraz kablo ve duylar ile yapılabilir yada bir elektirikçiye yaptırılabilir)
- Tankın arka cam boyutlarından yaklaşık 10-15 cm daha büyük, beyaz renk bir fon kağıdı (tankın arka planında açık renk bir duvar vb. yoksa gereklidir)
- Tankın arka cam boyutlarında bir adet buzlu cam folyosu (ambalajcılardan bulunabilir)

 

Fotoğraflama Öncesi

Fotoğraflama zamanından en az birkaç saat önce yapılacak bazı basit uygulamalar fotoğraf kalitenizi ciddi şekilde yükseltebilir. Bu işlemleri şöyle sıralayabiliriz;

* Tasarıma ilişkin son kontrollerin yapılması. Dekorasyon malzemelerinin duruşları, bitkilerin sağlıkları, büyüklük ve yayılımları, balıkların miktar ve sağlığı kontrol edilir. Gerekli olan düzenlemeler (duruşların düzeltilmesi, sağlıksız yaprakların budanması, fazla balıkların çıkarılması gibi) yapılır.

* Su ve su yüzeyinin kontrolü. Suda bulanıklık varsa filtreye aktif karbon eklenir, su yüzeyindeki bitki parçaları vb. toplanır. Su yüzeyinde yağlanma varsa hava motoru çalıştırılır.

* Camların temizlenmesi. Tankın camları içeriden ve dışarıdan mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde temizlenmelidir. Özellikle iç temizlikte (yosunların temizlenmesinde) ulaşılabilen her noktayı temizlemeye çalışmak iyi olur. Dış kısmın temizliğinde iyi bir camsil kullanılabilir.

Dış kısmın temizliği camdaki parmak izlerinin, sıçrayan yada akan su damlalarının bıraktığı izlerin giderilmesi açısından önemlidir.

* Karbondioksitin ve ışıkların kapatılması. Yukarıdaki işlemler bittikten sonra varsa karbondioksit sistemi kapatılırak tank içindeki parçaları çıkarılır ve tankın tüm ışıkları kapatılır.

Karbondioksit ve ışıkların kapatılmasının nedeni; fotoğraflama sırasında bitkilerin fotosentez sonucu ürettikleri oksijen kabarcıklarının oluşmasını durdurmaktır. Bu kabarcıklar oluşturdukları parlamalar nedeniyle hem tasarıma odaklanmaya engel hemde fotoğraf kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

-

Fotoğraflama Zamanı

Fotoğraflama işlemi mutlaka karanlıkta yapılmalıdır. Tankın bulunduğu ortam gün ışığı alıyorsa ve ışık alan yerleri tamamen kapatacak bir malzeme (panjur, koyu kalın perde vb.) yoksa fotoğraflama için en uygun zaman akşam hava karardıktan sonraki saatlerdir.

Fotoğraflama zamanında yapılacakları ve bazı teknikleri şöyle sıralayabiliriz;

* Ekipmanların çıkarılması. Filtre, hava motoru ve ısıtıcı durdurularak bunlara ait tank içindeki ekipmanlar çıkarılır. Ayrıca termometre, vantuzlar gibi farklı ekipmanlarda varsa bunlarda tanktan çıkarılmalıdır. Ancak bu ekipmanlar fotoğraflarda görünmeyecek bir konumdalarsa çıkarılmalarına gerek olmaz.

Ekipmanlar her ne kadar sistemin vazgeçilmez parçaları olsalarda tasarım yarışmalarında odaklanılan nokta tank içindeki doğal malzemelerden oluşan düzenlemedir. Ekipmanlar yapay malzemeler olduklarından şekil ve renkleriyle dikkatleri üzerlerine toplayarak tasarıma odaklanmayı zorlaştırırlar. Ayrıca ortamın doğal görünümüne aykırı bir görüntü sergilerler.

* Siyah Fonun yapıştırılması. Eğer önceden yapıştırılmamışsa ve ışıklı fon yapılmayacaksa alınan siyah fon tankın arka camına kırışıklık kalmayacak şekilde yapıştırılır (yada yerleştirilir).

Fotoğraf A: Işıklı fon floresan tertibatının ve saç kurutma makinesinin konumları.

* Işıklı fonun yerleştirilmesi (ışıklı fon yapılacaksa). Buzlu cam folyosu tankın arka camına yapıştırılır. Bazı folyoların özellikleri nedeniyle yapıştırılma sonrasında arada hava kabarcıkları kalmakta, birkaç gün sonrasında kendiliğinden geçmektedir. Bu gibi durumlarda folyonun en geç fotoğraflamadan birkaç gün önce yapıştırılması uygun olur. Bu folyonun yapıştırılmasındaki amaç fon yada duvardaki iz veya dokunun fotoğraflarda görünmemesini ve fon ışığının yumuşak bir yayılım gösteriyormuş gibi algılanmasını sağlamaktır.

Tankın bulunduğu yerin arkasında açık renk bir duvar vb. yoksa alınan beyaz fon buraya yerleştirilir. Fon ile tankın arka camı arasında tank büyüklüğüne bağlı olarak 10-20 cm arası bir boşluk olmalıdır.

Önceden yapılmış olan floresan tertibatı fon ile tankın arka camı arasına yerleştirilerek fona doğru tutulur (bkz. Fotoğraf A-1). Tertibat, tasarıma göre alta veya üste yerleştirilerbilir veya her iki konumda da denenerek en iyisi belirlenir.

* Işık sızmasının engellenmesi. Tankın üzeri açıksa yada su seviyesinin alçak olması nedeniyle ön camdan ışık sızması söz konusu ise bu bölgelere uygun boyutlarda bir siyah fon yada karton yapıştırılmalı ve ışık sızmasının önüne geçilmelidir (bkz. Fotoğraf B-1). Burada önemli olan; yapıştırılan fonun hiçbir noktada su seviyesinin altına inmemesine dikkat etmektir.

* Saç kurutma makinesinin yerleştirilmesi. Saç kurutma makinesi fotoğraflama sırasında su yüzeyinde hoş bir dalgalanma sağlamak için kullanılan bir malzemedir. Bu dalgalanma ortamı hem daha etkileyici kılar hemde su altına dair fotoğraflar çekildiği hissini arttırır. Makine soğuk hava ayarına getirilerek su yüzeyine çapraz açıda yerleştirilir (veya bir kişi tarafından tutulur; bkz. Fotoğraf A-2). Makinenin hava verme hızı ve sudan uzaklığı, oluşturduğu etkiye göre fotoğrafı çeken kişi tarafından belirlenir.

Bu efektin kullanımında tankın arka üst kısmında farklı renkte objelerin olmamasınada dikkat edilmelidir. Aksi halde dalgalanma sırasında bu objelerin renkleri yüzeye yansıyacak ve yapay bir görünüm oluşturacaktır.

* Açık renk objelerin kaldırılması. Tankın bulunduğu ortamda özellikle fotoğrafların çekileceği ön camı gören bölgelerde açık renk veya parlak objeler var ise kaldırılmalı yada üzerleri siyah kumaş vb. ile örtülmelidir. Benzer şekilde fotoğrafı çekecek kişininde üzerinde açık renk giyisi olmaması önemlidir. Açık renk yada parlak olan herşey fotoğraflama sırasında ön camda yansıma oluşturarak fotoğraf kalitesini düşürebilir.

Fotoğraf B: Işık sızmasının engellenmesi ve fotoğraf makinesinin konumu.

* Fotoğraf makinesinin yerleştirilmesi. Bu en önemli konulardan biridir. Yarışmalarda genellikle en az bir adet "genel görünüm fotoğrafı" istenmektedir. Bu fotoğrafın doğru şekilde çekilmesi, değerlendirmenin doğru ve iyi olarak yapılmasını sağlar. Burada fotoğraf makinesinin tanka olan uzaklığı ve ön cama bakış açısı önem taşır.

Makine mutlaka tankın tamamını (ön cam sınırlarını) içine alacak uzaklığa konumlandırılmalıdır (bkz. Fotoğraf B-2). Yamuk çekme ihtimaline karşı bir miktarda tank dışının fotoğraf karesine girmesi uygun olur (daha sonra buralar kırpılabilir). Doğru ve yanlış uygulamalara ait çizimleri aşağıda görebilirsiniz;

  Doğru. Tankın tamamı görünüyor. Fazlalıklar olabilir.

Doğru. Su yüzeyi ve tank sınırlarından itibaren kırpılmış.

Yanlış. Üst kısım (su yüzeyi) fotoğrafa girmemiş (yada kırpılmış).

Yanlış. Sol kısım fotoğrafa girmemiş (yada kırpılmış).

Makinenin tankın ön camına bakış açısı her yönden camın merkezine dik bir şekilde olmalıdır (bkz. Fotoğraf B-2). Makinenin yüksekliği (dikey konumu) ve yatay konumu buna göre ayarlanır. Makine yüksekliğinin aylarlanmasında en doğru yöntem üç ayak (tripod) kullanımıdır. Oldukça uygun fiyatlarda bulunabilecek basit tripodlar bu iş için yeterli olabilmektedir. Yinede her hangi bir nedenle tripod sahibi olamayanların elde çekmek yerine çeşitli objeleri kullanarak makinelerini uygun yükseklikte sabitlemeleri net fotoğraflar elde edebilmeleri açısından önemlidir (bkz. Fotoğraf B-3). Doğru ve yanlış uygulamalara ait çizimleri aşağıda görebilirsiniz;

Doğru.

Doğru.

Yanlış. Su yüzeyi hizasından çekilmiş. Su yüzeyi görünmüyor.

Yanlış. Çok yukarıdan çekilmiş.


Yanlış. Açılı çekilmiş.

Birden fazla fotoğraf kabul eden yarışmalarda diğer fotoğraflar istenilen yakınlık ve açılardan çekilebilir.

 

Fotoğraflama

Yukarıda belirtilen tüm ön hazırlıklar bittiğinde fotoğraflama sırasında yapılacakları şu şekilde sıralayabiliriz;

- Tankın bulunduğu ortamın ışıkları kapatılır.
- Tankın ışıkları ve fon ışığı açılır.
- Saç kurutma makinesi çalıştırılır.
- Fotoğraflar çekilmeye başlanır.

Fotoğrafar flaşsız olarak çekilmelidir. Flaşlı çekimler tankın ön camında parlamaya neden olur.

Fotoğraflar mümkün olan en büyük M yada MP (megapiksel) değerinde çekilmelidir. Bu şekilde alışmak ileride yüksek çözünürlükte fotoğraf isteyen yarışmalara uygun fotoğraflar çekebilmek için gerekir. Ayrıca özellikle büyük tanklarda ayrıntıları görebilmek içinde gereklidir.

Genel görünüm fotoğrafının birden fazla çekilmesi, balıkların konumlarına (sürü balıklarının yüzüş şekli ve konumları, yosun yiyenlerin ön cama yapışmamış olması) gibi ayrıntılara dikkat edilerek en iyi kareyi içlerinden seçmeye olanak verir.

**********

Tüm katılımcılara iyi fotoğraflamalar ve yarışmada başarılar dileriz.